Hooldus

Korralik hooldus on värske augu puhul ülioluline.

Isegi perfektselt tehtud auk võib halvaks minna, kui seda puhtana ei hoita ning isegi keldris haaknõelaga tehtud auk (mida mitte mingil juhul ei soovita) võib olla päästetav, kui tead, mida edasi teha.

Pea meeles – iga inimese keha ja elustiil on erinevad. Jälgi oma keha, et saada teada, mis sobib sulle kõige paremini. Keha ning augu paranemist mõjutab sinu elustiil tervikuna (stress, elukeskkond, dieet, suitsetamine, trenn jne).

Paraneva augu puhastamise mõte on eemaldada surnud rakud ning päeva jooksul kogunenud mustus ja bakterid. Keha ei ole vaja “ravida”, piisab kui hoiad augu puhtana – keha parandab ennast ise.

Augu tegemise järel piisab keha ning augu koha pesemisest leige veega. Lisaks peaks auku puhastama peale ujumist, higistamist jne. Pea meeles, et ka liigne puhastamine võib paranevat auku ärritada.

Paranemisaeg

All on toodud keskmised paranemisajad
hästi hoolitsetud aukudele.

Kõrvalest 2–6 kuud
Kõrva kõhreauk 6–12 kuud
Kulm 4–6 kuud
Septum 8–10 nädalat
Keel 4–8 nädalat
Nina 6–12 kuud
Huul 4–6 kuud
Naba 6–12 kuud
Nibu 6–12 kuud

Kehaaugu puhastamine

Kehaauk ei pea olema steriilne. Piisab sellest, kui hoiad keha puhtana. Auku tuleb pesta leige veega, ehet välja võtmata.

Lisaks elementaarsele hügieenile, võid augu kohta kord päeva steriilse meresoolalahusega loputada. Soovitame kasutada sprei otsaga kaubamärke (nt Humer). Nii ei ole vaja augu kohta igapäevaselt katsuda. Lisaks võiksid loputada kehaauku pärast tolmu või higiga kokku puutumist (nt trenn või ujumine).

Ära tee soolalahust ise kodus. Toidusool ja naatriumkloriidi lahus on väga erinevad asjad.

Kui augu ümber tekib kärna minimaalselt, lase sel olla. Kärn kaitseb haava ning seda nokkides ei saa haav normaalselt paraneda. Samas, kui kärna moodustub rohkem, võiksid seda kord-kaks nädalas pärast dušši salvrätiku servaga vähemaks pühkida. Kärna igapäevaselt või kuivalt ära pühkides, hoiad pindmise naha ärritunud seisundis ning haava taastumine võtab kauem aega.

Tugevama paistetuse korral võid leotada augu kohta külma vee või kummelitee sees. Parim oleks, kui saad augustatud piirkonna otse külma vedeliku sisse kasta (nt pista nina otse tassi või kõrv kaussi). Väiksema turse korral pole sekkumine vajalik.

Armkoe tekkimisel (väike muhuke augu koha ümber), aitab taastumisele kaasa kordamööda külma ja leige vee või kummelitee sees leotamine. Külm aitab nahka pinguldada ja turset alla saada ning leige toob piirkonda rohkem verd, mis toetab armkoe kiiremat taandumist. Kui armkude 2–4 nädala jooksul alla minema ei hakka, võta meiega ühendust.

Mida puhastamisel vältida

Alkohol

Alkohol ärritab ja kuivatab nahka ning võib paranemisaega pikendada. Samuti põletab ja paneb augu kipitama ning ei pruugi olla bakterite vastu nii tõhus, kui arvad.

Vesinikperoksiid

Vesinikperoksiid tapab küll bakterid, aga samuti ka terve naha augu ümbert. Pikaajalisel kasutamisel söövitab nahka ja ei lase augul paraneda.

Antiseptikumid

Antiseptikumid (ja muud meditsiinilised desinfitseerimisvahendid) on liiga kanged. Sagedasel kasutamisel võivad need nahka kahjustada ning rikkuda väärismetallist ehteid.

Suuaugu hooldus

Suuaugud (nt keel, kidaneedid, huul) paranevad tavaliselt kiiresti ja vaevata. Paranenud suuehet võib vahetada, kuid auku ei tohiks kunagi enam kui paariks tunniks ilma ehteta jätta. Kui pead auku peitma, hangi läbipaistev või nahavärvi ehe.

Värskete suuaukude puhul on turse tavaline. Üldiselt hakkab see õnneks mõne nädala jooksul taanduma. Keeleaugu tegemise järel võib aidata turse ja ebamugavuse korral jahedate asjade söömine ja joomine. Jääkuubikuid pigem lutsutada ei tasu. Tundlikkuse korral võib võtta Ibuprofeni, ent valu on keeleaugu paranemisel pigem harv. Paar nädalat tasub vältida verd vedeldavaid aineid ja stimulante, nagu aspiriin, alkohol ja mõned ravimid. Samuti võiks paar nädalat vältida vürtsikaid, happelisi või väga kuumasid sööke-jooke.

Igapäevaseks hoolduseks piisab hammaste pesemisest. Vajadusel võid kasutada suhkru- ja alkoholivaba suuloputusvett. Hambaarstid soovitavad mõnikord suuhaavade paranemise toetamiseks kasutada kloorheksidiiniga suuloputusvett, ent suuauk paraneb kenasti ka selleta.

Huule- ja põseauke peab puhastama ka väljastpoolt. Järgi ülal kirjeldatud hooldusrežiimi.

Ära mängi suuehtega – nii võid oma hambaid vigastada. Kui tunned, et ehe klõbiseb vastu hambaid, tule vaheta see salongis lühema ja/või mugavama ehte vastu. Ära katsu auku kätega, ära limpsi sõrmi ega näri küüsi.

Kasulikke näpunäited

Ela tervislikult

Söö korralikult, maga piisavalt. Kasuta vitamiine, mis sisaldavad tsinki ja C-vitamiini – need aitavad kehal taastuda.

Ära näpi!

Enne kehaaugu puhastamis pese käed ning väldi ehte meelega kruttimist ja nokkimist.

Hoia meigi- ja juuksehooldusvahendid eemal

Jälgi, et meigi- ja juuksehooldusvahendid ei satu paranevale augule. Need võivad sisaldada haava ärritavaid kemikaale.

Vähenda suitsetamist

Vähenda suitsetamist või jäta see hoopis maha. Eriti halvasti mõjub suitsetamine paranevate suuaukudele. Kui pead suitsetama, tee suitsu nii harva kui võimalik ning loputa suu pärast iga suitsu puhta veega.

Võimalusel väldi ujumist, solaariumit ja sauna

Merevesi, avalikud ujulad, solaariumid ja saunad on bakterite lemmikkohad. Pärast nende külastamist käi kindlasti pesus või, kui sul puudub ligipääs duššile, loputa augu koht Humeri vb steriilse meresoolalahusega.

Jälgi magamist

Värske kõrvaaugu peal ei tohiks vähemalt esimesed kaks kuud või kehaaugustaja soovitatud perioodi vältel magada. Mõni ütleb, et reisimiseks mõeldud kaelapadi aitab magades mugavama asendi leida. Peal magamisest tekkiv surve võib põhjustada armkoe moodustumist ning kehaaugu asendi muutumist. Kui kehaauk on juba viltu vajunud, siis seda enam sirgeks ei saa. Ära unusta broneerida endale kehaaugustaja soovitatud ajal kontrolliks ja ehte pikkuse korrigeerimiseks aega.

Paranenud auk

Paranenud auku ei ole enam vaja ekstra puhastada, ent ole siiski ettevaatlik, et vältida augu kogemata vigastamist. Puhtuse hoidmiseks ning ebameeldiva lõhna vältimiseks piisab tavapärasest hügieenist. Paranenud augu ehet on ohutu vahetada, kuid pikalt ilma ehteta käimine ei ole soovitatav. Ka juba paranenud auk võib tühjalt seistes kahaneda ning muuta ehte tagasipaneku raskeks. Kui oled vahetamise osas ebakindel, anna endast märku ja broneerime sulle vahetuseks aja. Igal juhul parem kui endale kodus kogemata viga teha.

Järgi kehaaugustaja antud nõuandeid.